WWW.HARDCSTRIKE.FORUMZ.RO NE`AM MUTAT !

Bine ati venit Venit pe FeredalCs.Tk
Nu injurati pe forum ! Chat , post replay etc!
Cine este activ va primi si grad pe forum !

AcasaportalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Lip func_door

In jos 
AutorMesaj
CaspeR^
Administratori
Administratori

Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Lip func_door   Vin Mai 07, 2010 2:58 pm

* Descriere : In acest tutorial va voi arata o metoda cum sa faceti ca func_door sa se miste cat vreti voi ... daca lasati default fara sa umblati el se va misca cat este el de lat/gros pe distanta care se deplaseaza

* Pentru inceput eu am facut o capcana sau mai bine zis un block care se duce in jos , dar dupa cum stiti la func_door se duce distanta cat e el de lat sau gros !

Image

Acum "voi desena" cu Block Tool adica aceasta unealta un block de jos de la pamant pana sus la nivelul func_door [ adica capcana ... ] iar in poza urmatoare veti vedea 2 sageti prima de jos ne indica ce inaltime are acel block caruia nu iam dat Create Object , ca nu avem de ce .. lam facut doar sa aflam inaltimea ,iar eu am 384 de la nivelul block-ului func_door si vom tine minte acel 384.

Image

Iar daca la Lip punem 384 , func_door se va lipi de pamant , adica asa ceva :

Image

* Daca avem totul pregatit , la func_door speed , nume ca sa fie activat de buton etc .. eu va invat Lip , ne ducem la optiunea Lip si punem 384 daca vrem sa stea lipit cum am aratat mai sus.

Eu am vrut sa intre in pamant , pentru asta avem nevoie de grosimea block-ului cu func_door , iar daca va uitati in prima poza vedeti jos ca este 16, adica 384+16=400 , el va intra in pamant dar se va suprapune cu el si va creea un efect ciudat , care bate la ochi , asa ca voi pune inca o unitate adica voi seta 401 si nu se va vedea block-ul.

Image

Asa si o mica atentionare :-modificand Lip , veti avea nevoie de o modificare daca vreti in ultima poza aveti o sageata care indica sa selectati UP-deci daca vrei sa se duca in jos , alegeti UP.-daca vreti sa se duca in sus alegeti DOWN.-daca vreti sa se duca in stanga mutati cursorul in dreapta.-daca vreti sa se duca in dreapta mutati cursorul in stanga.

Autor : Chaos
Sus In jos
http://feredalcs.forumz.ro
SKyLs
Administratori
Administratori

Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Lip func_door   Dum Mai 09, 2010 7:02 am

fain dar e tare chaosu asta
Sus In jos
TheExorcist

Data de inscriere : 26/10/2010